o sobie/kontakt

Fotografią zainteresowałam się jeszcze w swoich czasach studenckich. Lubiłam łazić po górach. Coś tam przy okazji pstrykałam wspaniałym aparatem Smiena 8M. Wspaniałym, bo mimo niepozornego wyglądu dawało się zrobić przyzwoitej jakości odbitkę 30×40 cm, czasami nawet większą.

Odebrałam dyplom fizyka w 1983 roku i okazało się, że nie sposób dostać się do pracy w zawodzie, a nie chciałam uczyć w szkole. I tak wędrowałam po różnych profesjach. Aż zdecydowałam się zamienić hobby w zawód. Skończyłam więc Podyplomowe Studium Fotografii i Informacji Obrazowej, które przed laty istniało na Uniwersytecie Warszawskim. Moim pierwszym prawdziwym nauczycielem fotografii był dr Marek Ostrowski. Potem już uczyło mnie życiowe doświadczenie, z jednym małym wyjątkiem – uczestniczyłam w warsztatach fotografii dokumentalnej prowadzonych przez Mary Ellen Mark, które zorganizował Uniwersytet w Goeteborgu. I wspominam spotkanie z nią jako przełom w moim fotograficznym rozwoju. I nie chodzi mi o aspekty techniczne, ale mentalne.

Dziś jestem nie tylko fotografem (w sumie jest to mój siódmy wykonywany zawód). Zajmuję się także dydaktyką. Jestem wykładowcą w Warszawskie Szkole Fotografii, a także prowadzę zajęcia terapii zajęciowej z osobami z niepełnosprawnością intelektualną w Stowarzyszeniu Otwarte Drzwi, gdzie wykorzystuję swoje doświadczenie pedagogiczne do zarażania chętnych pasją do fotografii.

Lubię fotografować ludzi, dzieci i ich rodziny w ich naturalnym otoczeniu. W obszarze artystycznej fotografii specjalizuję się w cyjanotypii, różnych formach krajobrazowych, obrazach abstrakcyjnych. Próbuję uchwycić światło i ducha sytuacji.

Jako fotograf zawodowy realizuję różne projekty, starając się sprostać wyzwaniom rynku. Posiadam spore doświadczenie w fotografii prasowej – pracowałam i nadal (choć teraz już sporadycznie) pracuję dla Axel Springer, G+J, Edipresse. Pracując dla agencji reklamowych zebrałam spore doświadczenie w zakresie fotografii produktowej, wnętrz, jedzenia, fotografii korporacyjnej. Dziś pracuję na własny rachunek. I potrafię nieźle się w tej pracy zabawić. Fotografowanie wciąż mnie cieszy, obojętnie jakim aparatem: małym czy wielkoformatowym, analogowym czy cyfrowym.

Można do mnie pisać na adres: foto.mikolajczyk@gmail.com

lub konktaktować się używając formularza:

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Top